news-details

Yurt dışı hisse senetleri analizi

International Business Machines (IBM) bugün, 10 yıl sonra çok daha büyük sistemlerin yapı taşları olarak hizmet edeceğini umduğu yeni bir kuantum bilgi işlem çipi ve makinesini gösterdi. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, klasik silikon tabanlı bilgisayarlardan çok daha hızlı bilgi işlem hızlarına ulaşmak için kuantum mekaniğine dayanan kuantum hesaplamayı mükemmelleştirmeye çalışıyor. IBM, makinelerin içindeki çipleri birbirine bağlamanın ve ardından makineleri birbirine bağlamanın yeni bir yolunu gösterdi; bu yöntem, yeni bir hata düzeltme koduyla birleştirildiğinde 2033 yılına kadar etkileyici kuantum makineleri üretebilecek. IBM'in kıdemli başkan yardımcısı ve araştırma direktörü Dario Gil, hata düzeltme teknolojilerinin tam etkisinin devreye gireceği 2029 yılına kadar ilerlemenin oldukça istikrarlı görüneceğini söyledi

Roche Holding AG (RO), 2,7 milyar dolarlık ilk ödeme ve 400 milyon dolara kadar ek hedef ödemesi ile obezite ve diyabet alanında üç klinik aşama varlığı alacağını bildirdi. Şirket, obezite ve diyabet tedavisine yönelik ilaç portföyünü güçlendirmek amacıyla Carmot Therapeutics Inc. şirketini satın almayı planlıyor. İşlemin şu anda 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Ryanair Holdings (RYAAY), Kasım 2023'te önceki yıla göre yüzde 4 artışla 11,2 milyona kıyasla 11,7 milyon misafir taşıdığını söyledi. Doluluk oranı yüzde 92 olup bir yıl öncesine göre aynı seviyedeydi. Ryanair, Kasım 2023'te 66.400'den fazla uçuş gerçekleştirdi. İsrail/Gazze çatışması nedeniyle 960'ın üzerinde uçuş iptal edildi. Devam eden dönemde misafir sayısı geçen yılki 158,4 milyona kıyasla yüzde 14 artışla 180,8 milyon oldu. Doluluk oranı yüzde 91'e kıyasla 3 puan artışla yüzde 94 oldu.

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı