news-details

DEVA Partili Karal: “Hükümet yerli üretimi desteklemek yerine yine ithalatı önceledi''

Önergede son dönemde hayvancılık sektöründe yaşanan sorunların özellikle kırmızı et üreticilerini ve besicilik sektörünü olumsuz etkilediğini kaydeden DEVA Partili Karal, uygulanan yanlış tarım politikalarının bir sonucu olarak kırmızı et üretiminde yaşanan düşüşün, besilik hayvan ithalatının artmasına, bu durumun ise yerli üreticilerin ekonomik açıdan zorlu bir döneme girmesine neden olduğunu söyledi.

Milletvekili Karal, tüm bu uygulanan yanlış politikalar sonucunda üreticiden tüketiciye kadar uzanan geniş ekonomi zincirinde, zincirin halkası olan hemen her kesimin bu olumsuzluklardan etkilendiğini kaydetti. Karal, “Et fiyatları her geçen gün yükseliyor. Kırmızı ete erişmek imkansız hale geldi. Hükümet ise yerli üretimi desteklemek yerine yine ithalatı önceledi. 2024 yılı için 600 bin baş besilik sığır ithal edileceği açıklandı. Buna rağmen fiyatlar düşmedi, kırmızı et aldı başını gitti. Hem yerli üreticiler hem vatandaş mağdur oldu.” ifadelerine yer verdi.

DEVA Partili Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını talep etti:

''Hükümetin uyguladığı tarım ve hayvancılık politikalarının kırmızı et sektöründe olan etkileri nelerdir? Türkiye’nin kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere Et ve Süt Kurumu aracılığıyla yapılacak 600 bin baş besilik sığır ithalatı planlanması, yerli üretimi nasıl etkileyecektir? Alınan ithalat kararının, her geçen gün artan kırmızı et fiyatlarında bir düşüşe neden olacağı düşünülmekte midir? 

İthalatı öncelemek yerine yerli besicilerin maliyetlerini düşürebilmek ve yerli hayvan üretimini desteklemek adına tedbirler alınmakta mıdır? Besilik sığır ve kırmızı et ithalatının, sektördeki işsizliğe ve yerli üreticilerin hayvancılığı bırakmalarına sebep olabileceği araştırılmış mıdır? Tarım ve hayvancılıkla ilgili politikalar yürütülürken çiftçilerin ve üreticilerin görüşlerini ne kadar dikkate almaktadır?''

  Hibya Haber Ajansı